2015 yılından bu yana gergi tavan üretimi yapan Gamena, bünyesine kattığı Handtop HT3200 UV LED Hibrit baskı makinesi ile üretimlerini hızlandırarak kapasitesini de önemli ölçüde artırdı. Biz de yeni yatırımları hakkında görüşmek üzere Gamena Gergi Tavan firması kurucusu Taşer Beytekin ile görüştük. Beytekin gergi tavan üretiminde neden Handtop’ı tercih ettiklerini anlattı.

Taşer Bey, öncelikle gergi tavan üretimine başlama hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Ordu’da yaşarken bir gün internette gergi tavan uygulamasını gördüm. Videolarını izledim ve çok ilgimi çekti, bu işin tutacağına inandım. Bu inançla reklam firmalarına baskısını yaptırarak bu işe başladım. Kısa bir süre sonra talepler artmaya başlayınca 2015’te İstanbul’a taşınarak Gamena’yı kurdum.

İstanbul’a gelince depo maksatlı olarak bir yer tuttum. İlk başta üreticilerden malzeme alıp satıyor bir yandan da gergi tavan montajı yapıyordum. Malzeme bir anda tanınınca herkes bizden malzeme istemeye başladı ve toptan satış talepleri gelmeye başladı. Biz de bir anda tüm Türkiye’ye toptan satış yapmaya başlar olduk ve işlerimiz günden güne büyüdü.

O zamanlar malzeme baskısını diğer gergi tavan üreticileri gibi biz de reklam firmalarına yaptırıyorduk. Ancak reklamcılar da baskı için haftada bir gün zaman ayırdıkları için, biz de müşterilerimize bir hafta sonrasına işi teslim alıyorduk. O dönemde gelen talepleri haftada bir gün baskıyla karşılayamayacağımızı anlayınca baskı makinesini kendi bünyemize almaya karar verdik. Bu nokta da PİMMS ile tanıştık.

Baskı makinesini bünyemize katınca gelen talepler beklentimizin de üzerinde artmaya başladı. Daha öncesinde haftalık ürün verirken şimdi siparişleri günlük olarak tamamlamaya başladık. Makine ile beraber üretimimiz hız kazandı ve üretim kapasitemiz de 5’e katladı. Ardından toptan satışlar daha da artınca montajı bırakıp tamamen üretime odaklandık.

Bugün gergi tavan sektörünün en bilinen firması olarak tüm Türkiye’ye ve ayrıca dokuz ülkeye üretim yapıyoruz. Kuruluş öykümüzde PİMMS bizim için bir kilometre taşıdır; biz PİMMS ile birlikte büyük. Bugünkü bu başarımızda PİMMS’in rolü oldukça büyüktür.

“İkinci makine yatırımında PİMMS’ten başka bir firma ile çalışmayı düşünmedik bile”

İlk makine yatırımınızda PİMMS ile tanıştınız. Ardından makineyi değiştirmek istediğinizde yine PİMMS’e güvendiniz. PİMMS ile kurduğunuz bu güven ilişkisi neye dayanıyor?

Makine yatırımı yaparken makinenin kalitesi kadar önemli olan şey, size hizmet veren firmanın her daim sizin yanınızda olması ve sizi tanımasıdır. Biz PİMMS ile tanıştığımızda aldığımız teknik servis hizmetinin kalitesinden, servis ekibinin sıcaklığından ve ilgilerinden çok memnun kaldık.

Makine yatırımları için her zaman arkadaşlarıma şunu söyledim: Alacağınız makinenin markası ne olursa olsun, arkasındaki firmanın gücü çok önemlidir. Marka çok güçlü olabilir ama arkasında sektörü tanımayan bir firma olursa çok mağdur olursunuz. Keza böyle düşünmeyen çok kişi sadece markaya güvenerek yatırım yaptılar ve şu anda birçoğunun makinesi ikinci el olarak satılmayı bekliyor.

“Handtop’ın hızı, eski makinemiz ile kıyasladığımızda 3 kat daha fazla”

Daha önce başka marka UV LED baskı makinesi kullanırken, makineyi değiştirip Handtop ile devam etmenizin nedeni nedir?

Daha önce kullandığımız makinemizin baskı kalitesinden oldukça memnunduk, kaliteden dolayı bir sıkıntı yaşamadık. Ancak bizim üretim kapasitemize göre oldukça yavaş bir makineydi. Kapasitemizi kalitemizi değiştirmeden artırmanın yollarını ararken Handtop ile tanıştık. Handtop’ın hızı, eski makinemiz ile kıyasladığımızda 3 kat daha fazla. Daha önceden 3 günde yaptığımız baskıyı bir günde yapar hale geldik. Daha önce gece yarısına kadar mesaiye kalmamız gerekirken artık mesai saatleri içerisinde işlerimizi tamamlayabiliyoruz. Çok hızlı üretim yapabildiğimiz için, bugün Irak’tan dahi sipariş geldiğinde sabah gelen siparişi akşam otobüsle gönderebiliyoruz.

Bunun yanında Handtop’ın boyaları da uygun fiyatlı bir çözüm sunuyor bize. Önceki makinenin yüksek boya fiyatları ile piyasada rekabet edemez duruma gelmiştik. Çünkü bildiğiniz üzere gergi tavan piyasası daha çok fiyat odaklıdır. Biz de bu pazarda rekabet edebilmek için uygun fiyatlı boya kullanan makine arayışına girdik ve Handtop bizim için ideal bir çözüm oldu.

Biz makine alırken ihtiyaçlarımızı, eksiklerimizi ve sıkıntılarımızı çok iyi biliyorduk. Hızlı ve uygun maliyetli bir makineye ihtiyacımız vardı. Yatırım düşündüğümüzde pek çok firma makinelerini tanıttı. Ama biz her zaman olduğu gibi PİMMS’e güvendik; PİMMS’in gerçekten kaliteli bir makine getireceğini biliyorduk. Bu yüzden Handtop’ı tercih ettik.

Handtop ile birlikte kişiye özel duvar kağıdı üretimine de başladınız. Handtop’ın size bu konuda nasıl bir avantajı oldu?

Daha önce kullandığımız makine yavaş üretim yapınca farklı uygulamalar için zamanımız kalmıyordu. Halihazırda kişiye özel duvar kağıtları için talepler geliyor ancak karşılayamıyorduk. Handtop ile birlikte bu üretimler bizim için ayrı bir gelir kapısı oldu. Artık hem ışıklı görseller hem de kişiye özel tek parça kanvas kağıtlar basabilir hale geldik. Malzeme yırtılmadığı için istenildiği zaman sökülüp tekrar uygulanabiliyor.

Gergi tavan için çok esnek ve çok zor bir malzeme kullanıyorsunuz. Handtop bu tür bir baskı için size kalite anlamında ne gibi avantajlar sağladı?

Makineciler, sektördeki en zor malzemeye baskı yaptığımızı söylüyorlar. Çünkü arkadan aydınlatmalı uygulamalarda baskıdaki en ufak bir hata meydana çıkıyor. Diğer pek çok baskı uygulaması bu tür hataları kaldırabilir, ancak gergi tavanda sıfır hata ile baskı yapmak gerekir. Handtop bu konuda çok iyi. Handtop HT3200 hibrit modelinde bulunan parlak baskı modu diğer makinelerde yok. Bu mod sayesinde çok daha canlı baskılar yapabiliyoruz.

Ağırlıklı olarak rulo malzemelere baskı yapmanıza rağmen hibrit makine tercih etmenizin nedeni nedir?

Az önce söylediğim gibi, Handtop’ın hibrit baskı makinesinde bulunan parlak baskı modu bu kararı almamızda bir nedendir. İkinci nedeni ise bu makine sayesinde mutfak dolap kapakları, cam ve tezgah baskıları da yapmayı planlıyorduk. Çünkü önceki makineye kıyasla üretimimizi hızlandıracak ve farklı uygulamalar da yapabilecek vaktimiz olacaktı. Ancak şu anda makine bereketiyle geldi; işlerimiz aşırı derecede arttı. Dolayısıyla düşündüğümüz diğeri işleri yapamaz olduk. Artık diğer uygulamaları da yapabilmek adına ikinci bir makine yatırımı planlıyoruz.

“Gamena ile çalışan bir müşterinin başka bir üretici ile çalışması çok zordur”

Aslında üç senelik oldukça genç bir firmasınız. Ancak bu kadar kısa bir süre içerisinde sadece Türkiye’nin değil yurtdışında da pek çok ülkenin gergi tavan ihtiyaçlarına yanıt vermeye başladınız. Gamena firmasını bu kadar kısa süre içinde böylesi bir başarıya taşıyan ne oldu?

Kendi bünyemizde makinemizin olması bizi bir anda ileriye taşıdı. En başta da belirttiğim gibi, sektörde bütün gergi tavan üreticileri reklamcılarda baskı yaptırırken haftalık terminle siparişleri teslim ediyordu. En küçük bir çalışma bile bir haftada alınıyordu. Biz böyle bir süreçte kendi bünyemize makine alarak sadece üretime odaklanınca siparişleri günlük teslim eder olduk ve bir anda rakiplerimiz arasında sıyrıldık. Çünkü sadece gergi tavan üreticileri arasında değil, iş yaptığımız mimari, inşaat, dekorasyon firmaları arasında da bir rekabet söz konusu. Dolayısıyla uygulayıcı firmalar da zaman içinde hızımızdan dolayı biz tercih etmeye başladı.

Öte yandan makinemizin baskılarından herkes çok memnundu. Rakiplerimiz daha önce reklamcılarda standart reklam modunda baskı yaparken biz sadece bu işe özel baskı yapmaya başladık. Arkadan aydınlatmalı uygulamalara özel modda yaptığımız bu baskılar da çok dikkat topladı. Çünkü en iyisini hedefliyorduk. Yaptığımız baskıda müşterinin göremeyeceği hataları ben kendim gördüğüm için çöpe atar asla işi o şekilde teslim etmem. Müşterimize gösterdiğimiz bu özeni de müşteri takdir etti. Müşterimiz dürüst ve özenli çalıştığımız için bizi tercih etti. Gamena ile çalışan bir müşterinin başka bir üretici ile çalışması çok zordur, çünkü bizim gösterdiğimiz alaka ve hassasiyeti onlar da çok iyi bilir.

“Makineden ziyade makinenin arkasındaki firmanın gücü çok önemli”

Piyasanın en iyi bilinen ve en çok tercih edilen gergi tavan üreticilerinden biri olarak, bu tür baskıları yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Bu işin pek çok bileşeni var. Sadece makine yatırımı yeterli değil. Makine operatöründen grafik tasarımcısına, fitilleme ustasından paketleme sorumlusuna kadar tüm ekibinizi oturtmuş olmanız gerekiyor.

Hammadde ayağında ise, kullandığınız baskı malzemesi, makinelerin boyası ve profiller diğer önemli konular. Dolayısıyla sadece makine almakla iş bitmiyor. Daha sonrasında işinize de sürekli yatırım yapmanı gerekir. Biz yurtdışından kendi kumaşımızı getiriyoruz, kumaş ve boya stokumuzu takip ediyoruz. İşimize gereken özeni göstererek her zaman müşterilerimizi mağdur etmeyecek şekilde işimize de yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Makine ayağında ise her zaman söylediğim üzere, makineden ziyade makinenin arkasındaki firmanın gücü çok önemli. Kurumsal bir yapı ve teknik servisin kalitesi makine alırken en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Biz de bugüne kadar pek çokirma ile görüştük ancak bizim bu beklentilerimizi en iyi şekilde karşılayan firma PİMMS oldu.