Dijital baskı sektöründe 30 senenin üzerinde bir geçmişe sahip Mask Sergi Ürünleri, yakın zamanda PİMMS Group aracılığıyla yatırım yaptığı Handtop HT3200 LED UV hibrit baskı makinesi ile müşterilerine sunduğu uygulama çeşitliliğini genişletti. Yeni yatırımları hakkında görüşmek üzere Mask Sergi Ürünleri Genel Müdürü Uğur Ulutürk ile konuştuk.

Mask Sergi Ürünleri olarak müşterilerinize ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Mask Sergi Ürünleri, dijital baskı sektöründe yaklaşık 30 senenin üzerinde bir geçmişe sahip ve Türkiye’nin bu alanda eski firmalarından biridir. Ağırlıklı olarak iç ve dış mekan baskı, bina ve araç giydirme yapıyoruz ancak son 10 senedir stant ve tabela çalışmaları, 3D çizim ve vitrin tasarımı da yapmaktayız. Ülkemizin ve dünyanın önde gelen kurumsal firmalarına keşif, tasarım, üretim, nakliye, montaj ve satış sonrası hizmetimizle gerçek çözüm ortağı olarak çalışıyoruz.

Kreatif kadromuzun ve müşteri ilişkileri takip birimlerimizin yanı sıra; ahşap, metal, pleksi ve boya atölyelerimiz, farklı iç ve dış mekan baskı makinelerinden oluşan baskı hattımız ve en önemlisi her biri işinin ustası olan 50 kişilik ekibimiz ile hizmet vermekteyiz. Şu anda tüm uygulamalarımızı kendi bünyemizde çözümleyebiliyoruz.

Çok geniş bir makine parkuruna sahip olmanıza rağmen, Handtop HT3200 LED UV hibrit baskı makinesine ihtiyaç duyma nedeniniz nedir?

Yeni aldığımız HT3200 baskı makinesini, mağazacılık sektörünün dijital baskı ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilmek amacıyla bünyemize kattık. Bunun yanı sıra stant çalışmalarımızda da PVC levha ve cam gibi birçok malzemeye doğrudan baskı yapabilme imkanı sunması nedeniyle bu makineyi tercih ettik. Ayrıca, Türkiye’de vitrin ve mağaza uygulamalarında oldukça yaygınlaşmaya başlayan Lightbox ürünleri için makinenin sunduğu avantajlar, bu kararı almamızda oldukça etkili oldu. Vitrin, mağaza içi görsel düzenleme, kasa arkası görselleri ve yönlendirmelerde artık pek çok marka ışıklı kutuları tercih ediyor. Biz de son iki yıldır ışıklı kutularla ilgili ciddi bir talep almaya başlamıştık. Bugüne kadar bu tür uygulamaları dıştan tedarik ediyorduk. Ancak taleplerin artmasıyla beraber, bu makineyi kendi bünyemize kattık. Böylece, üretim anlamında müşterilerimize sunduğumuz hizmetlere yeni bir dal ekleyerek üretim çeşitliliğimizi ve ürün yelpazemizi genişletmiş olduk.

Birçok kurumsal firmanın, mağaza içi ve vitrin uygulamalarında ışıklı kutuları tercih etmesinin başlıca nedenleri neler?

Bu ürünler artık AVM vitrinlerinde, otel ve restoranlarda iç mekan dekor amaçlı da kullanılmaya başladı. Bu uygulamanın bu sektörler için en büyük avantajı da montajının çok kolay bir şekilde yapılması. Bir kere kutu yapıldığı zaman bir kez daha kutuyu değiştirmenize gerek yok; sadece görsel değişimi yeterli. Üstelik yapılan baskı kargo ile mağazaya rahatlıkla gönderilebilir, herhangi bir personel tarafından kolayca uygulanabilir. Baskının kenarındaki fitiller, kutuya kolayca monte ediliyor; bu da baskının sık sık değişebilmesine ve rahatça güncellenebilmesine olanak sağlıyor. Bu da hem uygulama hem de maliyet anlamında kullanıcıya çok büyük avantajlar sağlıyor.

UV baskı ihtiyaçlarınız için Handtop markasını tercih etme nedeniniz nedir?

Sektörde ışıklı kutu üretimi yapan ve bu alanda isim yapmış birçok firma var. Bu firmaların da Handtop makinesini kullandığını gördük; aynı zamanda daha önce dışarıdan ışıklı kutu üretimi yaptırdığımız firmalar da halihazırda Handtop kullanıyordu ve bu bizim için iyi bir referans oldu. Daha önce hizmet verdiğimiz müşterilerimiz de ürünlerimizin kalitesinden oldukça memnun kalmışlardı. Biz de hem bu kaliteyi sürdürmek amacıyla hem de makineyi daha yakından incelediğimizde aldığımız sonuçlardan memnun kaldığımız için Handtop’ı tercih ettik.

Handtop, diğer markalara kıyasla görüntü kalitesi, baskı hızı ve ışık geçirgenlik anlamında ciddi bir kalite farkına sahip. Piyasadaki muadillerine göre, hem yatırım maliyeti hem de boya ve işçilik maliyetleri anlamında da bize ciddi avantaj sağlayan bir makine.

Makinenin size sunduğu en önemli avantajlar neler?

Handtop HT3200, hibrit bir makine olması sebebiyle hem ruloya hem flatbed baskı yapabiliyor. Biz de iki ayrı makine almaktansa, tüm UV baskı ihtiyaçlarımızı tek makinede çözümleyebiliyoruz. Bu da ekonomik anlamda bize büyük bir avantaj sağlıyor. Yeni makinemiz ile birlikte ışıklı kumaş baskılarımızı da kendimiz yapıyor olacağız. Bunun için arkadan aydınlatmalı uygulamalarda kendi profillerimizi de imal etmeye başladık. Şu anda bu makine ile cam, mdf, pleksi, PVC levha, kumaş, gergi tavan malzemesi gibi hemen hemen tüm materyallere baskı yapabiliyoruz. Makinenin sert ve esnek UV boya seçeneği sayesinde çok çeşitli sert ve esnek malzemeye baskı yapma imkanımız var. Üstelik makinenin 5mm kalınlığa kadar malzemelere de baskı imkanı sunması bizim için ciddi bir avantaj.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Handtop UV baskı makinesi, 3.20 metre ebadındaki genişliği ve sonsuz malzeme besleme özelliği ile geniş malzemelere kesintisiz ve verimli baskı imkanı sunuyor.  3.5pl 4 adet endüstriyel Kyocera baskı kafalarına sahip makine, yüksek hız modunda 110m2 ve yüksek kalite modunda 60m2 baskı hızına ulaşıyor. Bu özelliği sayesinde üretim verimliliğimizi de ciddi ölçüde artırdığımızı söyleyebilirim.

Makine yatırımınızı PİMMS Group aracılığıyla yaptınız. Yatırıma karar verme sürecinden satış sonrasına kadar geçen süreç hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz zaten kurulduğumuz ilk günden bu yana makine alımlarımızı PİMMS Group aracılığıyla yapıyoruz. PİMMS zaten Türkiye’de reklam ve endüstriyel baskı sektörüne en iyi hizmet veren firmaların başında geliyor. Makine yatırım kararı aldığımız ilk andan bu yana her anlamda bize destek oldular. Bir hafta gibi kısa süre içerisinde kendi ödeme sistemimizi çözdük ve hemen siparişimizi verdik. Kısa süre içinde makine kurulumumuz tamamlandı; PİMMS teknik ekibi operatörlerimize gerekli eğitimi verdiler. Ekibimizin UV baskı konusunda eksikleri vardı; verilen eğitim sayesinde MASK personeli de makine ve üretim hakkında tüm sürece vakıf oldu ve böylece hızlı bir şekilde de üretimimize başladık.

Makinenin kurulumundan itibaren geçen bir buçuk aylık süreçte ciddi miktarda kumaş ve PVC levha baskı yaptık. Geçen seneki periyodumuza kıyasla, 3-4 ayda yapacağımız baskıyı biz bir buçuk aylık bir süreçte tamamlamış olduk. Şu ana kadar da makinenin performansından oldukça memnunuz.

Son olarak yeni makine yatırımı yapacak firmalara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Hem sektör olarak hem de tüm ülke bazında 2016’dan beri zor durumlar yaşandı. Fakat gördüğüm kadarıyla 2018 çok hareketli olacak gibi görünüyor. 2016’dan bu yana dalgalı seyreden döviz kurlarının da bir nebze sabitlenmesiyle, daha olumlu bir hava hissediyoruz. 2019 yılında yapılacak seçimlerin de etkisiyle, biz bu hareketlenmeyi kendi adımıza yaşamaya başladık. Önemli marka ve kurumsal firmalardan talepler almaya başladık. Bu anlamda, diğer baskı üreticilerinin de yatırım yapmaktan çekinmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü böyle sıkıntılı dönemlerde yatırım ve üretim yapılmadığı sürece, üretim yapma imkanı da azalıyor. Dolayısıyla yapılan her yatırım, bu tür kriz dönemlerinde firmaların farklılaşmasını, gelişmesini, kendini bir adım öteye taşımasını ve böylece fark yaratmasını sağlıyor. Günümüzde de artık ön planda olan ve fark yaratan firmalar başarıya ulaşıyor. O yüzden herkese tavsiyem, kendi imkanları doğrultusunda yeniliklerden uzak kalmamalarıdır.

 

HT3200 Hibrit UV LED baskı makinesinin özellikleri:

·       320 cm genişlik, sonsuz malzeme besleme

·       4 adet endüstriyel 3.5 pl Kyocera baskı kafası

·       5 cm kalınlığına kadar malzemelere doğrudan baskı

·       Rigid ve esnek UV boya seçeneği

·       Led UV kürleme ve dahili ionizer

·       Beyaz ve vernik seçeneği

·       Vakum tablalı konveyör taşıyıcılı sistem

·       Otomatik malzeme kalınlığı ölçme